Služby

  • Návrh a projektování vodohospodářských staveb, vodovodů, kanalizací, ČOV a úpraven pitné vody.
  • Kompletní inženýrská činnost, zastupování investora při územní a stavebním řízení.
  • Tvorba rozpočtů v soustavě RTS pro vodohospodářské stavby.
  • Podpora investora při výběru zhotovitele stavby a organizaci výběrového řízení.
  • Autorský dozor na stavbě.
  • Technický dozor stavebníka, kompletní zajištění zdárného průběhu stavby.
  • Koordinátor BOZP dle §20 zák. 309/2006 Sb.




Příklad č. 1: ČOV s kontinuálním SBR reaktorem v prefabrikátech

Celý objekt je sestaven z prefabrikovaných ŽB nádrží s předmontovanou technologií. Jejich instalace na připravený základ pomocí velkého jeřábu bude realizována během jednoho pracovního dne. Ukládka se provádí do připravené a upravené stavební jámy na zhutněné štěrkové lože v tl. 200 mm, hutnění 250 kN/m2, Edef = min 35 MPa.

Proces čištění odpadních vod pomocí technologie SBR spočívá v časově oddělených fázích, probíhajících v jedné společné nádrži. Produktem čištění odpadních vod z těchto čistíren je vyčištěná voda a přebytečný aktivovaný kal.

Znečištění z odpadních vod je odbouráváno pomocí aktivovaného kalu ve vznosu (kalový mrak).

Vzduch je do systému dodáván dmychadlem přes aerační elementy, kdy je zajištěna optimální koncentrace rozpuštěného kyslíku v celém objemu nádrže.

Je použit CONTI-SBR reaktor, který má 2 komory a může pracovat jako semikontinuální, tedy při současném nátoku na první komoru a odtoku z druhé komory SBR reaktoru.

Fázi denitrifikace zajišťuje míchání vzduchem (provoz dmychadla při nízkých otáčkách).

Mechanické předčištění je řešeno integrovanou sestavou rotačního síta, které produkuje odvodněné shrabky do plastové nádoby.


Příklad č. 2: Odstranění arzénu z pitné vody biologickým postupem

Až do roku 2000 byla evropská norma pro pitnou vodu 50 μg /l, od úpravy této normy (ES98/83/CE z roku 1998) byl  imit snížen na 10 μg /l.

Na mnoha zdrojích je tedy nutno zavádět doplňkové technologie na odstranění arsenu v těchto koncentracích. 

V rámci procesní standardizace EU protlačuje GEH filtry ,ale není to jediná technika BAT pro odstranění arsenu z vody.

Arsen lze dobře odstraňovat při velmi pomalé oxidaci železa přirozeně obsaženého ve vodě. Pomalá oxidace železa se provádí v uzavřeném rychlofiltru, náplň granulace 1,2 mm – porézní pro rychlé vytvoření biologické blány.

Doporučená filtrační rychlost v=12 – 15 m/hod.

U této metody se železo odstraňuje za podmínek pH do 7,2 a rozpuštěný kyslík max. 0,5 mg/l. Sleduje se ještě redox potenciál. Oxidace manganu na tomto stupni není žádoucí. Ty podmínky se udržují recirkulací (cca 5-10%) vody za provzdušněním.

V praxi se linka úpravny vody skládá ze dvou filtrů doplněných v mezistupni okysličením, např. pomocí provzdušňovací věží.

Zásadní výhoda tohoto systému je ta, že produkuje dobře granulovaný železitý kal s nízkým rovnoměrným obsahem arsenu, zatímco speciální sorpční filtry pracující do vyčerpání povrchové kapacity jsou toxickým obtížně likvidovatelným odpadem.